Tulec eliptický typ 1

Kožený eliptický trojpopruhový tulec na šípy.

Eliptické tulce sú výborné vďaka svojmu tvaru. Plochá strana tulca priama nasadá na chrbát, čo zaisťuje stabilitu a pohodlnosť pri nosení šípov. Telo tulca je mierne kónické. Tulec je zložený z niekoľkých vzájomne prepojených vrstiev. Tulce preto neopodliehajú deformácii tvaru, a to ani po niekoľkých rokoch používania. Vonkajšia vrstva tulca je vyrobená z hovädzej kože s hrúbkou 4 mm, ktorá v dôsledku početných ošetrení vyzerá historicky,  nezanecháva škvrny a je vododolná. Pre ochranu šípov je pri vstupe do tulca použitá vložka vyrobená z ovčej kožušiny.

Plochá časť priliehajúca k chrbátu je veľmi dobre polstrovaná, takže tulec si zachováva svoj tvar aj v tých najťažších podmienkach.

Tulec má široký popruh, ktorý zabraňuje nepredvídaným pohybom tulca na chrbte strelca. V hrudnej časti sa popruh rozvetvuje, preto je vhodný nie len pre pravákov ale aj ľavákov. Takýto systém popruhov poskytuje maximálnu stabilitu tulca na chrbte.

Na výrobu dna tulca bol použitý rovnaký druh kože vo väčšej sile, aby nedochádzalo k poškodeniu dna ostrými hrotmi šípov.

Ramená sú na spodnej časti tulca pripevnené mosadznými mitmi, ktoré umožňujú flexibilitu spodnej časti popruhov. V dôsledku toho sa tulec lepšie prispôsobuje chrbátu lukostrelca.

Tulec je výnimočný svojím dizajnom.  Tulec je navyše na hornom a dolnom obvode vypletaný kožou, čo zvyšuje jeho historický dizajn a tiež odolnosť voči oderu. Okraje tulca sú ozdobne vypletené tenkou kožou. Na prednej časti tulca sa nachádza praktická taštička na drobnosti lukostrelca, ktorá je do tulca vpletená kožou a zdobená výpletom.

Všetky tulce sú ručné výrobky od poľského výrobu Romana Bisoka. K tulcom tohto typu sa hodí anglický prostý luk Lukbis longbow 76″, luk pre pokročilejších lukostrelcov tradičný luk východného typu 56″ alebo deflexno – reflexný luk Faun 62″.

Minimálna výbava strelca je 8 kusov šípov. Do rúrových typov tulcov sa zmestí 15 kusov tradičných drevených šípov alebo cédrových šípov.

Strana zavesenia: Systém ramenných popruhov umožňuje zavesenie na pravé aj ľavé rameno strelca.

Rozmery:

  • Vonkajšia dĺžka: 57 cm
  • Vnútorná dĺžka: 53,5 cm
  • Hrúbka kože popruhu: 4 mm
  • Hrúbka steny tulca: 6 mm
  • Rozmery elipsy v hornej časti: cca 14 x 7 cm
  • Rozmery elipsy v dolnej časti: cca 12 x 5,5 cm

Farba:

  • hnedá

– aktuálnu ponuku tulcov na chrbát nájdete na MANA-Shop.sk –